Grafický design

Než se pustím do poučování, dám vám tu nejcennější radu – u webů, na kterých vám opravdu záleží, si nechte grafický návrh udělat od profesionálního grafika. Ono není vůbec jednoduché vymyslet návrh, který je pěkný, přitom neotřelý a přehledný. Navíc musí ladit barvy a návrh by měl jít snadno převést do HTML. Zvlášť se této rady držte, pokud máte stejný (tj. stejně špatný) výtvarný talent jako já.

Pro design většiny běžných webů beze zbytku platí mé oblíbené motto méně je někdy více. Design stránky by proto měl být jednoduchý. Nemá cenu na stránce umisťovat velké obrázky, které ilustrují možnosti alespoň poloviny efektů, které nabízí váš grafický editor. Výsledkem je většinou nevkusná stránka, která se navíc dlouho stahuje. Podíváte-li se na nejnavštěvovanější stránky webu, jako jsou různé portály, zjistíte že mají většinou velmi jednoduchou grafiku. Střízlivé barvy, jednobarevné světlé pozadí a někde je jen poměrně malé logo stránek.

Rozhodně není dobré dělat stránky ve stylu ukážu, co vše umím. Zejména stránky studentů a začínajících tvůrců jsou jen snůškou animovaných obrázků, Java appletů, ActiveX komponent a flashových prezentací. Jejich autoři si myslí, že přeplácáním stránky všem ukáží, jak jsou dobří a ovládají všechny nejnovější technologie. Jaksi jim uniká, že existují věci jako zbraně hromadného ničení, které je lepší nepoužívat.

Tento dokument je určen výhradně pro osobní potřebu seznámení se s jazykem HTML a tvorbou webových stránek. Jakékoliv jiné použití, včetně dalšího šíření, pořizování kopií, použití při školeních a výuce apod. je výslovně zakázáno a bude považováno za porušení autorských práv.


Copyright © 1997–2014 Jiří Kosek
blog comments powered by Disqus