Umístění stránek na server

Aby naše stránky byly přístupné ostatním uživatelům Internetu, musíme je umístit na webový server, který je trvale připojen k Internetu. Velké firmy bývají v dnešní době do Internetu připojeny poměrně rychlými linkami, a proto mohou mít webový server přímo u sebe. Domácí uživatelé a firmy s pomalejším přípojením pak využívají služeb dalších firem, které nabízejí umístění jejich stránek na počítači s dostatečně rychlým připojením k Internetu.

Asi nejpoužívanější službou je tzv. web-hosting. V tomto případě vám specializovaná firma nabídne na svém webovém serveru prostor pro vaše stránky. Za tuto službu si samozřejmě nechá zaplatit. Cena záleží na množství dat, které můžete na serveru umístit a na přídavných službách.

Existují i web-hostingové služby zdarma, za jejichž použití nemusíte nic platit. Háček je v tom, že na své stránky pak obvykle musíte umístit nějakou reklamu a navíc nemůžete mít stránky umístěné ve vlastní doméně druhé úrovně. Obvykle je pak adresa vašich stránek ve tvaru http://moje.freehosting.cz či http://www.freehosting.cz/pages/moje/. Rozhodně to nevypadá tak světácky jako http://www.moje.cz nebo http://moje.cz.

Web-hosting je ve většině případů zcela vyhovující služba. Pokud však vaše firma chce na Internetu kromě stránek provozovat i náročné webové aplikace, může být výhodnější tzv. server-hosting (někdy též server-housing). V tomto případě máte přímo v budově poskytovatele připojení umístěn svůj počítač. Ten je připojen přímo na rychlou páteř Internetu. Počítač je však váš a máte ho plně pod kontrolou. Tato služba je samozřejmě mnohonásobně dražší než obyčejný web-hosting.

Konkrétních postupů, jak umístit stránky na webový server, je mnoho. Předtím než se na jednotlivé varianty podíváme podrobněji, řekneme si, jak stránky připravit tak, aby jejich umístění na server bylo co nejsnazší.

Tento dokument je určen výhradně pro osobní potřebu seznámení se s jazykem HTML a tvorbou webových stránek. Jakékoliv jiné použití, včetně dalšího šíření, pořizování kopií, použití při školeních a výuce apod. je výslovně zakázáno a bude považováno za porušení autorských práv.


Copyright © 1997–2014 Jiří Kosek
blog comments powered by Disqus