Design stránek

V předchozích kapitolách jsme se důkladně seznámili s jazykem HTML a kaskádovými styly. To však bohužel ještě neznamená, že máme všechny předpoklady pro vytvoření perfektních webových stránek. HTML je jen prostředkem k zpřístupnění informací. Důležité je mít zajímavé informace a umět je uspořádat tak, aby byly pro čtenáře atraktivní a snadno přístupné. V této kapitole si ukážeme některé recepty, které naše stránky mohou vylepšit. Nejde však v žádném případě o přesný návod, který lze použít vždy. Jednotlivé myšlenky je potřeba přizpůsobit konkrétní situaci a požadavkům.

Dobře navržená stránka musí splňovat opravdu náročné požadavky. Velmi důležitý je samotný grafický design stránky, protože je to první, co na uživatele zapůsobí. Hned za tím následuje přehledná struktura stránek s dobrou navigací – je-li uživatel již na našich stránkách, chceme, aby na nich snadno našel vše potřebné. Samozřejmostí je čistý HTML kód, který ctí standardy a obsahuje vše pro snadnou přístupnost stránek (např. textové alternativy všech obrázků). Zejména pro účely vyhledávání je důležité i zařazení metadat do všech stránek. Pojďme se na jednotlivé problémy podívat podrobněji.

Tento dokument je určen výhradně pro osobní potřebu seznámení se s jazykem HTML a tvorbou webových stránek. Jakékoliv jiné použití, včetně dalšího šíření, pořizování kopií, použití při školeních a výuce apod. je výslovně zakázáno a bude považováno za porušení autorských práv.


Copyright © 1997–2014 Jiří Kosek
blog comments powered by Disqus